Sony Bravia KD-65X75WL (2023)
Select an option
Choose your television
65 inch
No soundbar
Don't miss a single detail in fast-moving images
Sony Bravia KD-75X85L (2023)
Sony X85L
Better model
Fast-moving images look smoother thanks to the 100Hz refresh rate.
Choose your television
Screen size
Product Information sheet
Opens in new tab
Retail price
702,90
Delivered tomorrow
Free delivery to just over the doorstep of your home
Take old product with us
We’re happy to take your old appliance with us for free when it’s ready at the front door
Insure your television
  • Coolblue takes care of everything, from taking out an insurance to repairs
  • For almost all accidents (such as a fall while moving houses)
  • More coverage in case of damage than your standard warranty
  • No deductible
How do I insure my television?
  • 3-year Protection Plan
    79,-
    one-time
  • 5-year Protection Plan
    141,-
    one-time
Read more about insurance
Sony Bravia KD-65X75WL (2023)
Specifications
Product
Product
Product number
925417
Manufacturer code
KD-65X75WL
Brand
Sony
Warranty
2 years
Processing of your defect
At your home
Key properties
Key properties
Image quality
Standard
Screen type
LED
Screen size
65 inches
Sharpness
4K (UHD)
Refresh rate
50 Hz
Color depth
17 million colors (8-bit)
Recommended for television use
Watch standard channels
Screen extended
Screen extended
Quality viewing angle
Standard
Pixel structure
RGB
Local dimming
Type local dimming
Edge lit
HDR support
Type of HDR
Dolby Vision, HDR10, HLG
QLED
Sony Triluminos
Motionflow XR (Sony)
240
Smart TV
Smart TV
Smart platform type
Extensive
Smart platform
Google TV
Bluetooth
DLNA
AirPlay
AirPlay version
AirPlay 2
Chromecast built in
Media player
Audio
Audio
Sound quality according to Coolblue
Stand
Built-in soundbar
Number of speakers
2
Continuous/nominal total output capacity (RMS)
20 W
Subwoofer
Sony Acoustic Surface
Dolby Atmos support
Special properties
Special properties
Sleep timer
Light sensor
Pivotable stand
Controls
Controls
Controls via app
Controlled via Android app
Controlled via Apple app
Voice control
Properties for use CI+ module
Properties for use CI+ module
CI/CI+ slot
Digital tuner
Digital video signal
Cable (DVB-C), Digitenne (DVB-T), Digitenne (DVB-T2), Satellite (DVB-S), Satellite (DVB-S2)
DVB-T Twin tuner
DVB-S Twin tuner
Connectors
Connectors
Antenna connector
Female HDMI Type A port version
2.0b
HDMI eARC
Digital optical connector
Headphone jack
USB port
Component video connector
Composite connector
Network connector
RCA connector
VGA connector
Mount TV
Mount TV
VESA mount option
VESA mount
300x300mm