Ubiquiti EdgeSwitch ES-24-250W
Our choice for a switch for a large company with many devices
Select an option
370,90
In stock
Highlighted
Insure your network switch
  • Coolblue takes care of everything, from taking out an insurance to repairs
  • For almost all accidents
  • More coverage in case of damage than your standard warranty
  • No deductible
How do I insure my network switch?
  • 2-year Protection Plan
    8,99
    one-time
  • 3-year Protection Plan
    15,99
    one-time
Read more about insurance
Ubiquiti EdgeSwitch ES-24-250W
Specifications
Product
Product
Product number
Manufacturer code
ES-24-250W
Brand
Ubiquiti
Warranty
2 years
Processing of your defect
Carry-in warranty
Performance properties
Performance properties
Managed switch
Smart managed
Fully managed
Number of Ethernet ports
24
Ethernet speed
Gigabit Ethernet (1000Mbps)
Switching capacity
52 Gbit/s
SFP/GBIC ports
2
Quality of Service (QoS)
LACP Link aggregation
IGMP Snooping
VLAN
Maximum number of VLANs
64
Jumbo frame support
Port mirroring
Professional use
Suitable for business use in
Large business network
Power over Ethernet (PoE) properties
PoE support
Type of PoE
24V Passive, 802.3af (PoE), 802.3at (PoE+)
Total PoE power
250 W
Highest PoE stand
PoE+
Number of PoE ports
24
Number of PoE+ ports
Maximum PoE power per port
30 W